Анжеліка – маркіза татамі

Ігор Левенштейн, прес-аташе Української федерації карате

Збірна України з карате успішно виступила на 53-му чемпіонаті Європи, який пройшов у Нові Сад (Сербія). Виборовши 4 медалі (1 золоту, 1 срібну та 2 бронзові), синьо-жовті посіли 7-е місце в загальному заліку серед 53 команд-учасниць.

Головною зіркою цього турніру для України виявилася Анжеліка Терлюга. 26-річна одеситка стала чемпіонкою Європи в категорії -55 кг, здобувши таким чином повний комплект індивідуальних європейських нагород. Адже раніше Анжеліка вже вигравала срібло (2016, Монпельє) та бронзу (2017, Коджаелі). Плюс в її активі ще є золото в жіночій команді куміте (Коджаелі-2017) та ще одна командна бронза (Тампере-2014).

Терлюга стала третьою представницею українського карате, якій вдалося виграти індивідуальний чемпіонат Європи. Нагадаємо, що раніше таке досягнення підкорилось Аніті Серьогіній (2015, Тенеріфе, -61 кг) та Катерині Кривій (2017, Коджаелі, -50 кг). Власне, торішнє сенсаційне чемпіонство в команді, коли у фіналі українська стінка перемогла господарок турніру Туреччину, здійснили саме ці дівчата. А золоту крапку в заключному двобою проти Мерве Чобан на останніх секундах поставила саме Анжеліка Терлюга – блискучим триочковим ударом ура-маваші.

Щодо нинішнього чемпіонського титулу Анжеліки, можна сказати, що спортивна доля просто повернула їй певний борг. Адже в 2016 році в Монпельє у фіналі чемпіонату Європи одеситка впевнено перемагала титуловану італійку Сару Кардін, чемпіонку світу 2014 року. Але за рахунку 3:0 на користь Анжеліки досвідчена Кардін за декілька секунд до кінця бою просто виштовхала суперницю за межі татамі. А оскільки це було вже не вперше, українка перебрала з попередженнями, і їй було зараховано технічну поразку.

Анжеліка зробила висновки з того фіналу. Вона стала тренуватися ще наполегливіше, наприкінці 2017 року після численних перемог та призових місць на міжнародних турнірах вихованка тренера Дениса Морозова очолила світовий рейтинг в категорії -55 кг. На першості Європи в Нові Сад Терлюга  в першому бою перемогла Вікторію Росеву з Болгарії – 3:0. Потім вона одну за однією здолала дуже сильних суперниць: Яну Бітч (Німеччина) – 1:1 (за першим набраним балом), Дженіфер Варлінг (Люксембург) – 6:1, а в півфіналі взяла реванш за Монпельє у Сари Кардін – 3:2. У фіналі проти Алесандри Хасані з Хорватії Терлюга в драматичній сутичці, програючи одне очко, за три секунди до кінця бою провела блискучий триочковий удар і перемогла – 3:1.

«Я так довго мріяла про це. У мене завжди є проблеми і сумніви, як у всіх професійних спортсменів, але я ніколи не перестану вірити і працювати і сьогодні це сталося в моєму житті – я чемпіон Європи», – написала Анжеліка у себе в Instagram .

А шлях до цього титулу був для неї дуже непростим. Були і поразки, і розпач, і побутові проблеми, які заважали зосередитись на тренуваннях та спортивній кар’єрі, була майже річна перерва в заняттях карате. Але Анжеліка Терлюга, дівчина серйозна, відповідальна, цілеспрямована, впоралася з усіма проблемами та вийшла на найвищий спортивний рівень – за допомоги класного тренера Дениса Морозова.

В неї, дипломованого менеджера з досвідом роботи в бізнесі та добрим знанням англійської мови, сформувалася психологія професійного спортсмена топ-рівня. Анжеліка чудово розуміє, що спорт є добрим соціальним ліфтом, відчуває та цінує зміни, які відбулися щодо підтримки провідних спортсменів з боку Української федерації карате та держави. Та зі свого боку самовіддано тренується та викладається на кожному старті. При цьому вона ще встигає працювати тренером в одеському фітнес-центрі. Таке ставлення до життя та спорту оцінили колеги-спортсмени, які обрали Терлюгу головою Комітету атлетів УФК. Імідж гламурної красуні (а куди ж подінеш красу?) не має вводити в оману – чемпіонкою Європи та лідером світового рейтингу не можна стати за красиві очі. Тільки праця, талант та дисципліна. А цього Анжеліці не бракує.

Попереду головна ціль – Олімпіада 2020 в Токіо, де буде дебютувати турнір каратистів. Терлюга враховує, що конкуренція зростатиме, адже в олімпійській програмі будуть зведені категорії, до WKF (Всесвітньої федерації карате, яка представляє карате в олімпійському русі) переходять спортсмени з інших версій. Але все це не лякає, а навпаки – мотивує чемпіонку.

До речі, коли я жартома називаю її «Анжеліка – маркіза татамі», їй це не подобається. Ця дівчина зростала в зовсім інші часи, і її кінематографічним кумиром у дитинстві була не французька красуня мушкетерських часів Анжеліка, яку звали «маркізою ангелів», а Зена – королева воїнів з американського телесеріалу. Як і личить чемпіонці з карате.