Агатангел Кримський: мовознавець світового масштабу

Підготував Семен Запорожець

Агатангел Юхимович Кримський – український історик, письменник, перекладач кримськотатарського походження, один із засновників Української академії наук, жертва сталінського терору.

Ім’я Агатангела Кримського в Україні відомо небагатьом. Тим часом відомий співвітчизник входить в число найвидатніших лінгвістів у всьому світі. Як експерт в області санскриту, мов східних і західних, Кримський добре відомий далеко за межами України. Свого часу Агатангел Кримський став секретарем Української академії наук, створеної Павлом Скоропадським, і очолив історико-філологічний відділ в її структурі.

Наукова діяльність Кримського відрізняється різнобічністю. Вчений був не тільки видатним орієнталістом, а й дослідником історії української мови, перекладачем і фольклористом. Кримський, автор праці “Базисні правила українського правопису”, також провів численні дослідження з історії та культури арабських держав – Ірану, Туреччини та ряду інших. Наукова робота Агатангела Юхимовича була пов’язана з історією ісламу, семітологією і багатьма напрямками, які до цього дня залишаються не вивченими належним чином.

Вчений всім своїм життям переконував сучасників і наступні покоління українців в тому, що енциклопедизм є сферою діяльності з високим рівнем патріотизму. Видатний сходознавець Кримський в той же час вважався експертом в українознавстві. Сам вчений називав себе “далеким від соціалізму українцем”. Всією душею Кримський прагнув інтегрувати українську ідею в світову систему координат.

Праці Кримського відрізнялися науковою глибиною, капітальністю, фундаментальним підходом. У радянські часи, незважаючи на видання в п’ятитомнику праць ученого, геній Кримського був для широкого загалу таємницею. Проукраїнська позиція геніального вченого була для радянської влади незручною. Ненабагато покращилася ситуація в сучасній Україні, вивченню життя і творчості Кримського приділяється мало уваги.

Українцем “по крові” Агатангел Кримський не був. Виходець з багатонаціональної родини, в свідомому віці Кримський вибирає для себе українську мову як рідну. Подальша наукова діяльність, в якій доводилося використовувати російську мову, викликала у свідомості вченого певної дисонанс і стала причиною пошуку їм “остаточної політичної платформи”.

Агантангел Кримський народився 15 січня 1871 року у Володимирі-Волинському (Волинська губернія) у родині вчителя історії та географії Юхима Кримського. Батько походив з кримськотатарського роду, мати – з польсько-литовського.

Майбутній вчений навчався в училищі в Звенигородці, в гімназіях в Острозі та Києві. Вищу освіту здобував у Колегії Павла Галагана (Київ), Лазаревському інституті східних мов (Москва), Московському університеті. Вивчав арабську, перську, турецьку філологію, пройшов повний курс славістичних студій. Загалом знав шістдесят мов. Захистив магістерську дисертацію з арабістики в Санкт-Петербурзькому університеті (1896).

Викладав у Лазаревському інституті. У 1918 році переїхав до Києва. Працював у Академії наук, був директором Інституту української наукової мови, професором Київського університету.

З 1929 року радянська влад почала переслідувати Агатангела Кримського. В 1930-х роках він був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України. В липні 1940 року Кримського було заарештовано НКВС, звинувачено в антирадянській націоналістичній діяльності й ув’язнено в одній із тюрем НКВС у Кустанаї (Казахстан).

Помер вчений світового масштабу від голоду та холоду 25 січня 1942 року в тюремному лазареті.

Реабілітований у 1957 році.

Всього за своє життя Агатангел Кримський став автором понад тисячі публікацій, в числі яких монографії, підручники та твори іншого роду. Важливими в його науковій спадщині є праці з арабістики, семітології, іраністики. Дуже багато уваги вчений приділяв вивченню проблематики в розвитку української літературної мови, дослідження фольклору, етнографії.

Постановою Ради Міністрів УРСР № 203 від 7 травня 1971 року Володимир-Волинському педагогічному училищу було присвоєно ім’я Агатангела Юхимовича Кримського з нагоди 100-річчя від дня народження вченого. В 1992 році засновано Волинську обласну премію імені Агатангела Кримського “За досягнення в галузі художньої літератури, документальної і науково-критичної літератури, театральної режисури, акторських робіт”.