Десята річниця української перемоги в Кубку УЄФА

Тетяна Савенець

Десять років тому, 20 травня 2009 року, донецький «Шахтар» здобув найвищий трофей в історії клубу та футболу незалежної України. У Стамбулі на стадіоні «Шюкрю Сараджоглу» «гірники» перемогли німецький «Вердер» (Бремен) у фіналі Кубку УЄФА з рахунком 2:1. Та це не єдиний ювілей для українського клубного футболу.

Сезон 2008/09 став особливим для всієї футбольної Європи, адже саме того року єврокубок відбувся у поточному форматі. До сезону 1998/99 в цьому турнірі не брали участь клуби-володарі національних кубків, оскільки існував Кубок володарів кубків УЄФА, який на той час вважався другим за престижністю європейським клубним турніром після Ліги чемпіонів УЄФА. Але в результаті злиття розіграшів Кубка УЄФА і Кубка володарів кубків УЄФА з’явився єдиний турнір із старою назвою – Кубок УЄФА. Формат було переформатовано за аналогією Ліги чемпіонів УЄФА.

Цей сезон можна вважати зірковим часом українського футболу, адже три українські команди брали участь в чвертьфіналі Кубку УЄФА – «Шахтар», «Динамо» і «Металіст». Причому кияни встигли зіграти з обома національними візаві. Завдяки успіху українських команд на стадіонах Донецька, Києва та Харкова регулярно проводилися єврокубкові матчі, а не тільки ігри домашнього чемпіонату і Кубку.

30 квітня 2009 року відбулося перше і нині єдине українське дербі в рамках півфіналу європейського турніру. Подолавши всіх суперників на своєму шляху, київське «Динамо» та донецький «Шахтар» зустрілися в передзаключному етапі Кубку УЄФА – турніру, який нині відомий під назвою Ліга Європи УЄФА.

На дербі десятирічної давності між двома найсильнішими командами України перемогу здобули донеччани. Тоді в Києві Артем Мілевський відкрив рахунок в середині першого тайму, а в другому «гірникам» вдалося зрівняти рахунок завдяки голу Фернандіньйо. У підсумку, команди зіграли внічию – 1:1. В матчі-відповіді на «Донбас-Арені» «Шахтар» обіграв «Динамо» (2:1). Голи у переможців забили Жадсон та Ілсіньйо, у «Динамо» відзначився Ісмаель Бангура.

Фінал відбувся на стадіоні «Шюкрю Сараджоглу» в Стамбулі (Туреччина) 20 травня. «Гірники» вийшли на німецький «Вердер», де також здобули перемогу з рахунком 2:1. Луїс Адріано відкрив рахунок для «Шахтаря» на 25-й хвилині матчу, а вже за 10 хвилин суперник зрівняв (Налдо). З нічийним рахунком команди грали аж поки справа не дійшла до додаткового часу, і вже на 97-й хвилині переможний м’яч забив Жадсон.

Капітан «Шахтаря» Даріо Срна підняв над головою Кубок УЄФА. На додаток переможці отримали 2,5 млн євро призових.