Пішов з життя легендарний капітан київського Динамо”

Семен Запорожець

У понеділок, 26 листопада, у віці 82 років помер екс-капітан київського «Динамо» Віктор Каневський.

Про це повідомила прес-служба столичного клубу.

«25 листопада в Брістолі, штат Коннектикут, США, помер Віктор Каневський, земля йому пухом, Царство небесне цій світлій Людині. 3 жовтня Віктору виповнилося 82 роки. Віктор Каневський, капітан легендарного складу “Динамо” (Київ), який перший з немосковських клубів виграв чемпіонат СРСР 1961-го року. Щирі співчуття рідним і близьким мого багаторічного вірного друга Віктора, який дарував радість мільйонам, залишив по собі світлу пам’ять», – повідомили у «Динамо».

З 1955 до 1964 року Каневський провів у складі «біло-синіх» 207 матчів у чемпіонаті та Кубку СРСР, забив 85 м’ячів. Він був єдиним киянином, який виступав за збірну СРСР на чемпіонаті світу 1962 року. Каневський був капітаном складу «Динамо» 1961 року, який здобув перше чемпіонство київського клубу.

Каневського запросив до “Динамо” тренер Олег Ошенков – разом із майбутнімі зірками Валерієм Лобановським, Олегом Базілевичем та Валентином Трояновським. В 1960 році за тренерства Вячеслава Соловйова гравці обрали Віктора капітаном команди, хоча у складі тоді були такі досвідчені майстри, як Олег Макаров та Юрій Войнов.

Каневський був дуже технічним, мав свій фірмовий фінт, на які велися досвідчені захисники. Удар у нього був поставлений з обох ніг. Причому намагався бити для воротарів із самих несподіваних позицій. Його гру відзначали висока стартова швидкість та хороше бачення поля.

В 1964 році в Динамо” прийшов Віктор Маслов, який взяв курс на омолодження складу. Каневський на запрошення Юрія Войнова перейшов до “Чорноморця”, за який пограв один секзон, а в 1965 році розпочав тренерську кар’єру. Він працював з кількома українськими клубами (“Металург” Запоріжжя, харківські “Авангард” та Металіст”, “Буковина” (Чернівці), “Дніпро” (Дніпропетровськ), “Таврія” (Сімферополь), а також з ташкентським “Пахтакором”.

Улюбленець київських уболівальників Віктор Каневський був етнічним євреєм та в Радянському Союзі відчував утиски через своє походження. Зокрема, коли він розпочав тренувати, його примусили змінити по батькові Ізраїльович на Ілліч. А в 1980 році Каневському не дозволили поїхати з молодіжною збірною України до Алжиру. Він подав документи на виїзд до Ізраїлю, але дістав відмову – начебто, працюючи тренером в “Дніпрі”, який належав заводу “Южмаш”, Каневський був обізнаний у секретах радянської ракетної промисловості. Деякий час він тренував новостворену команду “Динамо” (Ірпінь), куди його влаштував Валерій Лобановський.

Лише в 1988 році Віктор Каневський емігрував із СРСР. Він опинився у США, де тренував дітей в спортивній школі для емігрантів з колишнього Союзу.