Україна отримала Томос про визнання канонічної автокефалії ПЦУ

6 січня у Стамбулі, в резиденції Вселенського патріархату на Фанарі, Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив главі Православної церкви України митрополитові Епіфанію томос (церковну грамоту) про формальне письмове визнання канонічної автокефалії ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков. Обидва предстоятелі спільно відслужили службу Божу. 

Це відбулося в день, коли православні України, які досі користуються юліанським церковним календарем, святкують переддень Різдва Христового – Святвечір. Водночас для Вселенського патріархату і більшості помісних православних церков, які перейшли на новоюліанський календар, 6 січня – це свято Благовіщення, і такою «благою вісткою» для України нині став томос. Свято Благовіщення також відоме за його грецькою назвою Епіфанія, що збігається з чернечим іменем глави ПЦУ Епіфанія.

Усі кроки до здобуття українською православною церквою канонічної автокефалії і незалежності від Російської православної церкви викликали вкрай різку реакцію в Росії, а також у проросійських структурах в Україні. Створення незалежної від Москви і канонічно визнаної церкви в Україні, і особливо очікуваний перехід до неї частини нинішньої УПЦ (МП), на думку оглядачів, призведе до втрати Москвою значного важеля впливу на суспільне життя в Україні.

Напередодні, 5 січня в Стамбулі відбулося офіційне підписання томосу Вселенським патріархом. Вселенський патріархат благословив створення єдиної канонічної автокефальної помісної Православної церкви в Україні (ПЦУ), незалежної від Російської православної церкви, що відбулося на об’єднавчому соборі в Києві 15 грудня.

Президент України Петро Порошенко заявив, що «Томос – це ще один акт проголошення Незалежності України». На цьому глава держави наголосив у промові відразу після того, як Україні урочисто вручили томос про автокефалію.

«Томос для нас, це фактично ще один акт проголошення Незалежності України. Він довершить утвердження самостійності Української держави, укріпить релігійну свободу, міжконфесійний мир, він посилить права і свободи громадян, котрі перебували поза спілкуванням із Вселенським православ’ям і яких несправедливо таврували неканонічністю, – зазначив президент.

«Сьогоднішня подія в історії нашої країни збережеться в одному ряду з Володимировим Хрещенням і з проголошенням Незалежності. А православний світ запам’ятає день, коли до родини церков-сестер увійшла повноправна Церква України», – сказав він.

«Наша країна довго торувала шлях до цього дня. І не дарма вчора Його Всесвятість згадав у своєму виступі і Ольгу, першу нашу княгиню і Рівноапостольного князя Володимира Хрестителя», – зауважив Петро Порошенко.

Офіційний переклад томосу про автокефалію Православної церкви України затвердили та надрукували, повідомив віце-прем’єр, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко.

Міністр оборони України Степан Полторак прокоментував значення для української армії надання Вселенським патріархатом томосу про автокефалію помісній канонічній Православній церкві України.

«Це дуже важливо. Для армії це дуже важливо. Тому що армія, яка не має духу, не має віри, є дуже вразливою, а армія з духом і з вірою – непереможна», – сказав Полторак в ефірі телеканалу «Прямий».

«Сьогодні величезне свято, і у мене так само душа радіє за те, що ми отримали об’єднану церкву. Це церква, яка молилася за Україну і за нашого воїна», – наводить також слова міністра прес-служба Міністерства оборони.

Він зазначив, що українці вже завтра, 7 січня, зможуть ознайомитися з офіційним текстом документа.

Джерело: https://www.radiosvoboda.org