Володимир Титла: український аніматор Діснея

Підготував Семен Запорожець

Син українських емігрантів Володимир Білл Титла – це великий аніматор студії Діснея, про якого варто знати і пишатися. Він подарував світові образи таких мультфільмів, як «Білосніжка», «Піноккіо», слоника Дамбо і корову Кларабель з «Міккі Мауса». Його величезний внесок незаперечний, що було підтверджено нагородою «Диснеївська легенда» в 1998 році.

Від народження до студії Діснея

Володимир народився в Нью-Йорку 25 жовтня 1904 року в родині емігрантів з України – батьки переїхали з села Підгайці Тернопільської області. Батько був робітником на заводі з виробництва бочок для риби. Доходи були мізерні, тому сім’я жила бідно, але при цьому була надзвичайно релігійною. Маленькому хлопчикові це не подобалося, тому «збігав» від реальності в світ мистецтва. Ще з дитинства він почав копіювати малюнки коміксів і пробував самостійно робити начерки власних малюнків.

У дев’ять років з мамою побував на Манхеттені, де подивився анімацію Вінзора Маккея «Генрі Динозавр» в театрі. За спогадами дружини Володимира, саме ця подія кардинально вплинуло на подальшу його долю.

Один рік Титла відучився у вищій школі, але кинув її заради мистецтва. Він почав брати уроки в нью-йоркській вечірній школі індустріального дизайну і вже в 16 років отримав першу роботу – створення титульних написів в компанії Paramount Animation Studio. У ті роки Володимир не розглядав анімацію як основний напрямок своєї кар’єри. Проте він не залишав її, і навпаки, з 1922 року почав працювати в студії John Terrys Studio. На цей крок його підштовхнула необхідність в більш високому заробітку, так як доводилося фінансово допомагати родині. У короткі терміни Володимир Титла перетворився в найбільш високооплачуваного аніматора студії.

Фінансова забезпеченість дозволила молодому аніматору відправитися до Європи на навчання, де він пробув 18 місяців. Він вивчав малюнок в Парижі, брав уроки у Бордмана Робінсона, вивчав скульптуру, і навіть відвідав історичну батьківщину в Україні. Але через півтора роки повернувся до США, пояснивши це тим, що розчарувався у власному таланті і зрозумів, що ніколи не досягне рівня майстрів, з якими зустрівся в Європі.

По приїзді Володимир почав працювати в студії Terrytoons, де заробляв добрі гроші, але не отримував ніякого задоволення від роботи. Студія виробляла мультфільми низької якості, але аніматор не звільнявся, так як на дворі бушувала «Велика депресія».

У 1934 році Білл Титла приїхав до Голлівуду працювати в студії Діснея. За досить короткий час його роботи були помічені, і майстра почали залучати до головних проектів студії. Саме Володимир став одним з перших аніматорів культової «Білосніжки і семеро гномів» і «Піноккіо». У 1938 році Володимир одружився на актрисі і моделі Адрієн ле Клерк. Їхній син Пітер став натхненням для створення образу слоненяти Дамбо.

Життя після Діснея

У 1943 році аніматору довелося звільниться з студії Діснея, про що він шкодував все своє життя. Причина цього була в тому, що він підтримав страйк працівників студії проти Уолта Діснея, якому довелося звільнити багатьох співробітників через економічну кризу. Володимир приєднався до лав страйкуючих, так як хотів підтримати друзів, але при цьому завжди відзначав, що не прагнув зробити нічого поганого самому Діснею. Через нагнітання напруженості всередині колективу, майстрові довелося добровільно піти.

Володимир повернувся працювати на студію Terrytoons, співпрацював з Famous Studios, Tempo Production. У цей час він створює такі відомі образи, як привід Каспер, Лілу, Ендрю. Художник постійно намагався повернутися на студію Діснея, але кожен раз отримував відмову, через що часто був в депресії. Помер великий аніматор 29 грудня 1968 року.

Володимир Білл Титла створював максимально глибоку і витончену анімацію, створював її такою, якою не робив ніхто до нього. Його називають “Мікеланджело анімації”, а знавці надають йому перше місце в рейтингу діснеївських аніматорів. Не дарма сцени стосунків місіс Джамбо і слоненятка Дамбо вважаються найбільш емоційними в історії всієї світової анімації.